Ортопедичний матрац — оптимальне спальне місце для комфортного та здорового сну. Підбирати модель важливо з відповідним для вас рівнем жорсткості. Купувати матрац варто з урахуванням стану здоров'я, улюбленої пози під час сну, виду занять, ваги та віку людини. Однак часто трапляється так, що вам з яких-небудь причин потрібно змінити рівень твердості виробу, а придбати нову модель неможливо. Як зробити матрац жорсткішим чи м'якшим? Є різні способи, як підвищити або зменшити твердість виробу та створити комфортне спальне місце. У цій статті ми докладніше розберемо це питання.

Кому потрібний жорсткий матрац?

Перш ніж дізнатися, як підвищити жорсткість матраца, варто вивчити, кому вони найбільше підходять.Тверді вироби корисні для певних груп людей. Рекомендується вибирати дані моделі для:

 1. Дітей від 0 до 4 років: пружна поверхня сприяє правильному формуванню постави та покращує якість сну. До того ж твердий матрац запобігає провалення обличчя дитини при перевертанні на живіт, запобігаючи ризику задихання.
 1. Підлітків: жорсткі матраци ефективні у профілактиці проблем опорно-рухового апарату.
 1. Людей з вагою понад 90 кг: жорсткі моделі забезпечують адекватну підтримку всім відділам хребта.
 1. Любителів спати на спині або животі: жорсткий матрац підтримує правильне положення, внаслідок чого немає труднощів із диханням.
 1. Людей, які страждають на сколіоз: жорсткий матрац сприяє комфортному сну і підтримує хребет в анатомічно правильному положенні, він допомагає позбутися болю і полегшує стан.
 1. Спортсменів чи людей з обмеженою фізичною активністю: тверді моделі створюють ідеальний ортопедичний ефект обох ситуаціях.

Якщо ви розглядаєте покупку жорсткого матраца, але сумніваєтеся, чи варто це робити, ознайомтеся з протипоказаннями, за яких краще вибирати м'які моделі. Також обов'язково варто проконсультуватися з лікарем, особливо якщо у вас є захворювання опорно-рухового апарату.

 

Коли потрібно змінити жорсткість ліжка

Щоб розібратися у питанні, як зробити матрац жорсткішим, варто зрозуміти, чи справді це вам потрібно. Наприклад, є безліч ознак, які свідчать про необхідність зміни рівня жорсткості спального місця. Отже, простежте за своїм станом:

 • тіло потопає в матраці. Це означає, що спальне місце дуже м'яке, на ньому хребет сильно прогинається, а м'язи напружуються. Після сну на такій поверхні часто виникають болі в спині, шиї та ногах. Якщо ви відчуваєте, ніби тіло лежить на продавленому дивані та відчуваєте дискомфорт у м'язах і спині — значить час підвищити жорсткість матраца;
 • біль в попереку. Постійні болі в попереку на ранок свідчать, що спальне місце занадто м'яке й однозначно не підходить вам. Річ у тому, що в такій ситуації хребет у поперековому відділі занадто сильно прогинається, що призводить до появи болю у спині;
 • тіло вигинається дугою. Таке положення неприродне для хребта. Якщо ви помітили, що тіло вигинається дугою, значить матрац занадто жорсткий. Однозначно варто зменшити рівень жорсткості, щоб комфортно спати;
 • німіють кінцівки. Занадто тверді матраци можуть сильно тиснути на судини, що призводить до порушення кровообігу.

Крім того, простежте за тим, як ви засинаєте. Якщо довго не можете заснути та шукаєте зручну позу, це може свідчити про неправильно підібрану жорсткість матраца. Наприклад, на надто жорсткім виробі ваше тіло не може повноцінно розслабитися, оскільки виріб сильно тисне на плечі та стегна і не підтримує поперек. У такому разі потрібно пом'якшити спальне місце.

Чи можна змінити жорсткість матраца вдома?

Спочатку варто розібратися, що таке жорсткість матраца? Це здатність виробу тримати форму під вагою людини. Наприклад, м'які моделі сильно прогинаються, а жорсткі добре підтримують тіло. Однак кожній людині підходить різна жорсткість матраца з урахуванням його анатомічних особливостей тіла, стану здоров'я, ваги, віку та інших факторів. Але чи можна змінити жорсткість, якщо вона не влаштовує? Так, це можливо з використанням топера або наматрацника, обидва з яких створюють додаткові шари для підвищення комфорту спальної поверхні.

Топер — тонкий матрац товщиною від 4 до 10 см, який укладається поверх основного матраца. Він доступний у різних варіантах жорсткості, включаючи м'який, середньом'який, середній, середньожорсткий та жорсткий.

Наматрацник — це чохол, який кріпиться до основного матраца. Він може настилатися або  бути з бортиками. Він допомагає захистити матрац від пилу, бруду та плям, а також здатний трохи змінити жорсткість виробу.

Топери та наматрацники можуть мати різні типи наповнювачів, такі як синтетичні матеріали, койра, латекс, меморі, пінополіуретан та інші. Вони також можуть бути одно- або двосторонніми, що дозволяє змінювати жорсткість.

Які бувають матраци за жорсткістю?

Категорії жорсткості матраців, позначені числами 1, 2, 3, 4, 5, відповідають певним характеристикам (кожен номер своєї категорії):

 1. М'які матраци наповнені матеріалами, такими як пінополіуретан, латекс або піна з ефектом пам'яті (Memory Foam). Вони призначені для тих, хто віддає перевагу м'якій підтримці.
 1. Помірно жорсткі конструкції із пружних видів піни, таких як Natural Foam або Oxigen Foam. Ідеальні для любителів спати на боці, забезпечують помірну підтримку.
 1. Матраци середньої жорсткості – універсальні рішення, які мають незалежний пружинний блок. Підходять для різних категорій людей, які добре підтримують тіло під час сну.
 1. Помірно жорсткі варіанти, де як наповнювачі можуть використовуватися койра, термоповсть, а також пружини незалежного або залежного типу. Забезпечують хорошу підтримку хребта та рекомендуються тим, хто страждає на хвороби опорно-рухового апарату, дітям та підліткам.
 1. Жорсткі конструкції, призначені для людей з великою статурою, їх часто вибирають спортсмени. Вони спроєктовані для забезпечення високого рівня підтримки тіла, такі моделі також підходять людям із зайвою вагою.

Вибирати жорсткість слід з урахуванням індивідуальних особливостей анатомії тіла та переваг.

Як вибрати наматрацник для жорсткості матраца?

Для правильного вибору відповідної моделі наматрацника слід звернути увагу на кілька ключових параметрів:

 1. Жорсткість.
 2. Розмір.
 3. Висота.
 4. Допустиме навантаження на спальне місце.
 5. Наповнювач.
 6. Кількість функціональних сторін.
 7. Наявність ефекту зима-літо.

Додатковою перевагою може бути наявність чохла, що знімається, який легко стирається у звичайній пральній машині.

Наповнення та жорсткість матраців

Жорсткість матраца та його здатність підтримувати тіло під час сну безпосередньо залежать від використовуваного наповнювача. Кокосова койра, натуральний латекс, пружна ортопіна, кінське волосся, койра сизаля належать до жорстких наповнювачів. М'які матраци створюються на основі таких матеріалів як піна з ефектом пам'яті (Memory Foam), штучний латекс, Memory Gel.