Ніщо не може порушити день так, як безсонні ночі та болісне пробудження. Уявіть: ви лягаєте спати, сподіваючись на ніч повного відновного відпочинку, але натомість прокидаєтеся вранці напруженими та дратівливими. Це проблема, у якої причин може бути багато. Одна з них – надто тверда чи м'яка поверхня вашого матраца.
Неправильно підібрана жорсткість призводить до болів у спині, шиї та інших частинах тіла, що відбивається на якості сну вночі та в цілому на загальному стані здоров'я. Як вибрати матрац за жорсткістю — це питання, відповідь на яке вкаже шлях до здорового способу життя.
Як вибрати відповідну жорсткість матраца: ключові фактори
Якої жорсткості матрац краще вибрати, залежить від індивідуальних особливостей та інших факторів, які слід враховувати.
- Смаки
Якщо є можливість, краще спробувати полежати на поверхнях різної жорсткості. Зручно, коли матрац має різну жорсткість з двох сторін або незалежний пружинний блок.
- Положення під час сну
Жорсткість матраца впливає на зручність під час сну у різних положеннях. людина, що спить на спині або на животі може віддати перевагу більш твердій поверхні. Людині, яка спить на боці, потрібна м'якша підтримка для анатомічного положення хребта.
- Вага
Вага людини впливає на оптимальну жорсткість матраца. Важким людям приємно відчувати твердішу підтримку, щоб уникнути провисання і зберегти правильне положення тіла під час сну.
- Матеріали та параметри
Різні матеріали та конструкції матраців мають значний вплив на їх жорсткість. Наприклад, піни з пам'яттю Меморі забезпечують більш м'яку підтримку, тоді як пружинні матраци або з кокосовою койрою набагато твердіші.
Крім цього, розмірковуючи, якої жорсткості краще вибрати матрац, потрібно враховувати:
- захворювання хребта;
- протипоказання через хвороби серця, суглобів та інше;
- фізичні навантаження;
- рід діяльності.
Важливо пам'ятати, що вибір може бути суб'єктивним та залежить від індивідуальних уподобань та потреб кожної людини. Консультація з продавцем або фахівцем допоможе знайти найбільш вдалий варіант.
Типи жорсткості за п'ятибальною шкалою
Виробники вказують жорсткість за допомогою основних цифрових позначень від 1 до 5. Перерахуємо види жорсткості матраців, які відрізняються типом наповнювача та технологіями виготовлення.
- М'які
Наповнювачі, такі як латекс, пінополіуретан або піна з пам'яттю (Memory Foam), підходять для тих, хто звик спати на боці. У людини в цьому положенні особливо навантажуються плечі, пояс та суглоби тазу. М'яка поверхня розподіляє вагу тіла таким чином, щоб тверді частини трохи були втоплені до неї. При цьому талія, ноги та шия залишаються на одному рівні та продовжують лінію хребта.
- Помірно-м'які
Жорсткість цих спальних місць трохи вища. Вони виготовляються з більш пружних видів піни, таких як Natural Foam та Oxigen.
- Середньожорсткі
Їхня універсальність полягає в тому, що анатомічне положення хребта не порушується, хребці зафіксовані, м'язи розслаблені.
- Помірно-жорсткі
Трохи твердіші, ніж із категорії середньої твердості. Наповнені термоповстю, піною, сизаллю з листя Агави, кокосовою койрою.
- Жорсткі матраци
Ці матраци мають найбільш жорстку поверхню, яка запобігає провалюванню тіла. Рекомендовані для спортсменів чи людей з масою тіла понад 90 кг. Однак вибір такого матраца потребує обережності. Занадто жорстка підтримка може зашкодити хворій спині.
Як вага впливає на комфорт та підтримку при виборі жорсткості матраца
Ступінь жорсткості матраца підбирається залежно від маси тіла людини. Ось основні поради щодо вибору:
- М'які для тих, хто важить менше ніж 50 кг (діти не потрапляють під цю категорію).
- Середньо-жорсткі – для людей середньої статури, вагою до 85 кг.
- Помірно-тверді та тверді — для тих, у кого маса тіла вище 100 кг.
Хоча рекомендації від медичних представників та виробника відповідають на запитання, як вибрати жорсткість матраца, все ж таки остаточний вибір залежить від індивідуальних і особливостей статури.
Чи впливає вік на вибір жорсткості
З віком змінюється людина та її ставлення до відпочинку. Людям від 50 років приємніше спати на м'яких чи середньої м'якості поверхнях. До того ж це корисно для здоров'я:
- знижується тиск на кісткову систему;
- не перетискаються судини, вени та артерії;
- забезпечується циркуляція крові.
Люди середнього віку, зазвичай, не мають таких серйозних проблем зі спиною. Тому можна експериментувати з різними рівнями жорсткості, що відповідають особистим уподобанням. Рекомендується звернути увагу на моделі середньої твердості.
У період до 18 років організм продовжує активно зростати та формуватися, тому особливо важливо забезпечити правильне положення тіла під час сну. Жорсткі та помірно-жорсткі поверхні сприятливо впливають на м'язи та скелет.
У віці до 3 років формується кривина хребта, тому дітям рекомендується спати на твердій поверхні. Ідеальним вибором будуть гіпоалергенні моделі з наповненням із кокосової койри.
Підбір матраца при проблемах зі спиною: що рекомендують фахівці
Часті болі в спині призводять до виникнення питання, який матрац корисніший — жорсткий чи м'який. Лікарі-ортопеди стверджують, що для хворої спини не повинно бути надто м'яко чи надто жорстко. Хребет повинен бути у природному рівному положенні. Залежно від характеру захворювання та локалізації болів у спині, твердість відрізнятиметься.
- Бокове викривлення спини
При сколіозі відчуваються болі в руках, плечах, спині та попереку. Для полегшення вибирайте поверхню середнього або високого ступеня жорсткості зі штучного або натурального латексу, ортопедичної піни або чергування шарів латексу та кокосової койри.
- Остеохондроз
Простріли, часті болі у спині, напруженість м'язів шиї, рук вимагають для полегшення середню жорсткість. Важливо уникати крайнощів.
- Остеоартроз (остеоартрит)
Запалюються колінні, кульшові, плечові суглоби, тому м'які моделі протипоказані. Ідеальним варіантом буде наповнювач із пінополіуретану з ефектом пам'яті.
- Грижа міжхребцевих дисків
Лікарі часто рекомендують помірну чи середньом'яку жорсткість. Ідеальні наповнювачі для таких випадків – піна з пам'яттю, латекс та незалежні пружини (Pocket Spring).
- Ішіас
Рекомендується вибрати середню жорсткість та невисоку подушку. Натуральний латекс або піна пам'яті допоможуть зняти напругу в тканинах та органах.
- Радикуліт
Для полегшення симптомів рекомендуються матраци із незалежними пружинами, з високою щільністю на одиницю площі. Основне завдання – максимально розслабити м'язи. Для найкращого комфорту рекомендується спати на боці, піднявши руку над головою та поклавши одну ногу на іншу. Також для прогрівання хворих ділянок підійде вовна мериноса.
При серйозних захворюваннях хребта після травм та операцій обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
Як зрозуміти, що матрац не підходить
Якщо ви придбали якісний матрац, але його використання не приносить вам комфорту, можливо, він просто не підходить під ваші потреби. Ось кілька ознак, на які варто звернути увагу:
- Неспокійний сон
Якщо ви часто прокидаєтеся ночами, повертаєтесь і не можете знайти зручне положення, це може бути ознакою того, що матрац не забезпечує достатньої підтримки.
- Болі та дискомфорт
Якщо ви відчуваєте біль або дискомфорт у спині, шиї чи суглобах, можливо, матрац занадто жорсткий або м'який для ваших потреб.
- Неприємні відчуття
Якщо ви відчуваєте тиск і дискомфорт у різних ділянках тіла під час сну, це може свідчити про несумісність з матрацом.
Якщо ви зіткнулися з подібними проблемами, можливо, варто звернути увагу на його характеристики, і за необхідності звернутися за консультацією до фахівця.
У каталозі інтернет-магазину «Matrasroll» представлений широкий асортимент ортопедичних матраців за гуртовою ціною. На сайті проходять постійні акції та сезонні знижки на товари. Завдяки співпраці з транспортними компаніями доступна доставка в короткі терміни не тільки в Києві, а й по всій Україні.