Від властивостей спального місця залежить, наскільки повноцінним буде нічний відпочинок, а також самопочуття протягом дня. Крім того, якісний ортопедичний матрац — запорука здоров'я хребта та суглобів. Тому до вибору цього спального приладдя варто підійти уважно з урахуванням властивостей кожного складника, а також віку та статури людини.

З чого складається матрац?

Сучасні моделі мають багатошарову структуру, кожен елемент якої виконує свою функцію. Залежно від того, який матеріал для матраців використовується, виріб матиме різні характеристики жорсткості, товщину, величину максимального навантаження. Кожен матрац складається з трьох основних шарів:

  • каркаса (основи);
  • наповнювача;
  • чохла.

Пружинний блок може бути залежним і незалежним. У першому всі пружини пов'язані між собою воєдино, а в другому кожна спіраль знаходиться в власному чохлі. 

Залежний пружинний каркас (Bonnell) підходить людям з великою масою тіла, які сплять на односпальному ліжку. Незалежні пружини — більш сучасна технологія, що дозволяє рівномірно розподілити вагу тіла, розвантажити хребет. Такий каркас гарантує комфортний сон обом на двоспальному ліжку.

Наповнювачі ортопедичних матраців ділять на тверді (кокосова койра, повсть, спанбонд) та м'які (латекс, пінополіуретан, синтепон). Найчастіше застосовується комбінація із 2-3 шарів різних матеріалів. Найбільш функціональними вважаються вироби формату «зима-літо» з різним наповнювачем та ступенем жорсткості протилежних сторін.

Чохол зазвичай виконують із натуральних тканин, які не викликають алергії, не накопичують статичну електрику, забезпечують хороший повітрообмін. Для літньої сторони матраца застосовують бавовну, бамбукову, лляну тканину або жакард, для зимової —  вовна мериноса. Часто виріб поміщають в додатковий знімний наматрацник, щоб захистити від плям, пилу.

Основні види наповнювачів

Важливо правильно підібрати для себе виріб з урахуванням віку та стану опорно-рухової системи. Для цього необхідно знати, які бувають наповнювачі матраців. Крім характеристик жорсткості, їх ще поділяють на натуральні та штучні, кожен з яких має свої плюси та мінуси. Найбільш поширені такі наповнювачі, як:

  • латекс;
  • кокосова койра;
  • пінополіуретан;
  • шерсть вівці;
  • «розумні» піни.

Латекс — натуральний матеріал, що виробляється з каучуку, має еластичність, гіпоалергенність і відсутність шуму при експлуатації. Є також штучний латекс, який відрізняється більшою пружністю та кращою підтримкою тіла.

Кокосова койра — матеріал, виготовлений з попередньо висушених та спресованих волокон кокоса. Вона має високу жорсткість, часто використовується як наповнювача для дитячих матраців, оскільки хребет дитини, що формується, особливо потребує жорсткої поверхні. Має виражені антибактеріальні властивості, завдяки чому в таких виробах ніколи не заводяться клопи та інші комахи.

Пінополіуретан (ППУ) — штучний матеріал, що випускається високої та низької щільності. Щільний ППУ застосовують для безпружинних матраців, а також для виготовлення єврокаркасу, що доповнює пружинний блок. Пінополіуретан с низькою щільністю підходить для фінішного шару в м'яких багатокомпонентних матрацах.

Овеча вовна  —  натуральний матеріал з найкращими теплоізоляційними властивостями. Вона добре накопичує тепло, має низьку теплопровідність при цьому не перешкоджає циркуляції повітря. Застосовується як зовнішній шар зимової сторони матраців «зима-літо».

Штучні піни випускаються в широкому асортименті:

  • з ефектом пам'яті (Memory Foam);
  • з охолоджувальною дією (Sky Foam);
  • бактерицидні з іонами срібла;
  • такі, що гасять вібрації та ін. 

Кожна з них має унікальну формулу та властивості. Найбільш популярна Memory Піна, яка під дією тепла людського тіла розм'якшується і набуває потрібної форми, а потім повертається у вихідний стан. Це забезпечує оптимальну підтримку хребта уві сні. Матраци з ефектом пам'яті підходять людям із чуйним поверхневим сном.

Крім перерахованих, можуть застосовуватись такі види наповнювачів як термоповсть, холлофайбер. Перший є сумішшю з бавовняних і вовняних волокон з дуже високою зносостійкістю і здатністю до поглинання звуків. Тому з його допомогою ізолюють пружинний блок, роблячи безшумним. Холлофайбер  — штучний матеріал з поліефірних волокон, використовується як підкладка під чохол, замінює собою вовну.

Який наповнювач вибрати для себе?

Це важливий критерій для організації спального місця. Знаючи, які бувають наповнювачі для матраців і які їх основні властивості, нескладно вибрати варіант за власними уподобаннями. При виборі слід відштовхуватися від:

  • віку;
  • стану хребта;
  • ваги тіла.

Дітям та дорослим у віці до 27 років рекомендується спати на матрацах із високим ступенем жорсткості. У більшості таких моделей як наповнювач виступає кокосова койра. Людям похилого віку (після 60 років) і тим, хто страждає на радикуліт, гострими болями у спині рекомендують більше м'які моделі на основі латексу чи піни з ефектом пам'яті. Останні легко набувають форми хребта, не чинять зайвого тиску, не ускладнюють кровообіг, забезпечуючи комфорт уві сні.

Для людей із надмірною масою тіла (130 кг і більше) звичайні матраци не підходять. При перевищенні максимально допустимого навантаження на спальне місце, перина швидко продавлюється, виходить із ладу і не має позитивних ефектів. При надмірній масі тіла варто вибирати спеціальні армовані матраци збільшеної товщини (10-12 см і більше) з жорстким наповнювачем (кокос, повсть).

В інтернет-магазині Matras Roll представлений широкий асортимент ортопедичних матраців різних розмірів з усіма видами наповнювачів та різним ступенем жорсткості. Є варіанти зі знімним захисним чохлом і без нього. У каталозі легко знайти одно- та двоспальні моделі таких відомих виробників, як PURPLE, Simpler, Family Sleep, Eurosleep.

Крім матраца, в магазині можна купити постільну білизну та інші аксесуари для сну за доступною вартістю. Доставка здійснюється по Києву кур'єром та в будь-яке місто України поштовою службою.